سایت ریسپانسیو چیست ؟

سایت ریسپانسیو چیست ؟ سایت واکنش گرا یا ریسپانسیو به سایتی گفته می شود که در صفحات نمایش با اندازه های متفاوت سایت به درستی نمایش داده شود ، این ویژگی را می توان یکی از مهم ترین قابلیت ها در طراحی سایت حرفه ای دانست.

ریسپانسیو شدن سایت باعث شده برخی هزینه های اضافی برای افرادی که می خواهند سایت داشته باشند کم کرده است ، زیرا قبلا برای اینکه بتوان سایت را در گوشی های موبایل نیز مشاهده کرد ، نیازمند طراحی سایت برای نسخه موبایل بود که امروزه دیگر با قابلیت واکنش گرا بودن سایت نیازی به تهیه جدا گانه سایت برای نسخه موبایل نمی باشد.

مروری بر تاریخچه طراحی سایت ریسپانسیو

شاید این سوال در ذهن اکثر طراحان سایت و افراد علاقمند به طراحی سایت و سئو ایجاد شود که اولین بار سایت ریسپانسیو چگونه و برای چه کسی طراحی شد ؛ باید بگوییم اولین بار در اواخر سال 2001 نسخه سایت واکنش گرا یا ریسپانسیو برای شرکت خودرو سازی آئودی آلمان بود ، در آن زمان این سایت به گونه ای طراحی شد که در تمامی مرورگرهای پرکاربرد آن زمان به خوبی نمایش داده می شد.

 

سایت ریسپانسیو

 

اهمیت سایت ریسپانسیو در چیست ؟

با گسترش اینترنت و تکنولوژی اکثر افراد تمامی کارهای خود را با جستجو در اینترنت انجام می دهند ؛ به همین علت است که رقابت برای به دست آوردن رتبه بهتر در گوگل افزایش یافته است ؛ افرادی که دارای یک سایت خوب و حرفه ای هستند و همراه با آن بهینه سازی وب سایت نیز بر روی سایت شان انجام می شود ، توانسته اند در رقابت و بازاریابی از رقیبان خود پیشی بگیرند.

سایت ریسپانسیو از آن جهت اهمیت یافته که امروزه افراد با دستگاه های مختلف با رزولیشن های متفاوت در گوگل جستجو می کنند ؛ در صورتی که سایت قابلیت نمایش در آن رزولوشن را داشته باشد فرد به خوبی می تواند در وب سایت جستجو کرده و خدمات و اطلاعات مورد نیاز خود را به دست آورد.

همچنین واکنش گرا بودن سایت باعث تاثیر مثبت در سئو و به دست آوردن رتبه بهتر در گوگل می شود ؛ یک شرکت طراحی سایت حرفه ای باید سایت های خود را ریسپانسیو طراحی کرده و علاوه بر این قابلیت باید در تمامی موتورهای جستجو پرکاربرد سایت به درستی نمایش داده شود.

وب ریسپانسیو

چگونه می توان سایت هایی خلق کرد که به نیازها و قابلیت های دستگاهی که به آن نگاه می کنید ، پاسخگو باشد ؛ استفاده از دستگاه های موبایل برای وبگردی با سرعت نجومی در حال رشد است و این دستگاه ها اغلب دارای یک اندازه نمایش محدود بوده و به دستاورد متفاوتی برای هماهنگ کردن محتوا با صفحه نمایشگر نیاز دارد.

طراحی وب ریسپانسیو ، به نیازهای کاربر و دستگاه های مورد استفاده توسط وی ، پاسخ می دهد.

تغییرات لی اوت بر اساس اندازه و قابلیت های دستگاه ، تغییر می کند ؛ برای مثال ، کاربران در یک تلفن ، محتوایی را مشاهده می کنند که در یک ستون نمایش واحد ، نشان داده می شود ؛ در حالی که یک تبلت ، همان محتوا را در دو ستون نشان می دهد.

صفحه های نمایشگر ، در تلفن ها ، فبلت ها ، تبلت ها ، دسکتاپ ها ، کنسول های بازی ، تلوزیون ها و حتی تکنولوژی پوشیدنی ، دارای تعداد اندازه های مختلف می باشند ؛ اندازه صفحه نمایشگر ، همیشه در حال تغییر است ، بنابراین مهم است که سایت شما بتواند در حال حاضر یا در آینده ، با هر اندازه صفحه نمایشگری ، سازگار شود.

به علاوه ، دستگاه ها دارای ویژگی های متفاوتی می باشند که به وسیله آن ها با این دستگاه ها تعامل می کنیم ؛ برای مثال ، برخی بازدید کنندگان از یک صفحه نمایشگر لمسی استفاده می کنند ؛ طراحی مدرن ریسپانسیو ، تمام این چیزها را برای بهینه سازی تجربه برای همگان ، مد نظر قرار می دهد.

سایت ریسپانسیو

تنظیم ویوپورت

صفحات بهینه سازی انواع دستگاه ها شامل یک برچسب ویوپورت متا در راس سند می باشد ؛ این برچسب ، دستورالعمل هایی را در خصوص چگونگی کنترل ابعاد و مقیاس بندی صفحه ، به مرورگر ارائه می دهد.

در تلاش برای ارائه بهترین تجربه ، مرورگرهای موبایل ، صفحه را در پهنای صفحه نمایشگر دسکتاپ ارائه داده و سپس سعی می کند محتوا با افزایش اندازه فونت ، بهتر به نظر رسیده و مقیاس بندی محتوا ، با صفحه نمایشگر ، متناسب باشد ؛ این بدان معناست که اندازه فونت برای کاربران ، متناقض به نظر می رسد و آن ها باید به منظور دیدن محتوا و تعامل با آن ، دابل تپ کرده یا زوم نمایند.

اندازه محتوا برای ویوو پورت

در دستگاه های دسکتاپ و موبایل ، کاربران برای اسکرول کردن وب سایت ها به صورت عمودی نه افقی ، مورد استفاده قرار گرفته اند و کاربران به اسکرول کردن افقی یا zoom out کردن به منظور دیدن نتایج کل صفحه در یک تجربه کاربری ضعیف ، مجبور می شوند.

در زمان توسعه یک سایت موبایل با برچسب ویو پورت متا ، خلق تصادفی محتوای صفحه ای که کاملا با یک ویوپورت ویژه هماهنگ نباشد ، آسان است ؛ برای مثال ، یک تصویر که در پهنای بیشتر از ویوپورت نشان داده می شود ، می تواند باعث شود که ویوپورت ، به صورت افقی اسکرول کند. شما باید این محتوا را جهت هماهنگ شدن با پهنای ویوپورت ، تنظیم کنید ؛ به طوری که کاربر نیازی به اسکرول کردن افقی نداشته باشد.

بهترین شرکت طراحی سایت

بسیاری از افراد هنگامی که تصمیم می گیرند ، یک سایت برای معرفی خود و تخصص شان ایجاد کنند این سوال در ذهن شان ایجاد می شود که کدام شرکت بهترین طراحی را با قیمت مناسب انجام می دهد و چه خدماتی را ارائه می نماید ؛ باید در پاسخ به سوالات آن ها بگوییم برای انتخاب یک شرکت طراحی سایت خوب می توانید از دوستان و آشنایان خود پرس و جو کنید یا در گوگل جستجو نمایید.

پس از تهیه لیستی از بهترین شرکت های طراحی سایت درباره رزومه کاری آن ها تحقیق کنید و میزان رضایت مشتریان شان را بسنجید ؛ پس از آن که تحقیقات کافی را انجام دادید برای مشاوره و مشاهده نمونه کارهای شرکت مورد نظر با آن ها تماس گرفته یا به صورت حضوری به شرکت بروید ؛ در جلسه مشاوره تمام انتظارات خود را به طراح سایت بگوییم تا او با توجه به انتظارات و نوع کار شما یک سایت خوب طراحی کند ؛ همچنین به خاطر داشته باشید در هنگام انتخاب یک شرکت طراحی سایت خوب میزان تعهد و خوش نامی آن ها را نیز مد نظر قرار دهید.

 

 

سایت ریسپانسیو

 

سایت ریسپانسیو چه مزیت هایی دارد ؟

  • باعث صرفه جویی در هزینه می شود.

با دارا بودن سایت ریسپانسیو دیگر لازم نیست که شرکت ها برای دستگاه های مختلف در سایز و اندازه متفاوت سایت طراحی نمایند و همین امر باعث صرفه جویی مبلغ زیادی می شود ؛ طراحی سایت ریسپانسیو باعث می شود که شما فقط برای طراحی یک سایت هزینه کنید و خیال تان آسوده باشد که سایت در تمام ابزارها به درستی نمایش داده می شود.

  • صرفه جویی در زمان

همانطور که می دانید ، امروزه زمان مشتریان بسیار حائز اهمیت و با ارزش می باشد ؛ بنابراین وقتی می توان با طراحی یک قالب آن را در همه دستگاه ها به خوبی مشاهده کرد ؛ پس باعث صرفه جویی در زمان کاربران می شود.

  • پیش افتادن از رقیبان

از آنجا که هنوز بسیاری از سایت های موجود در اینترنت ریسپانسیو نشده اند ، وب سایت شما با دارا بودن این قابلیت می تواند از رقیبان تان پیش بیافتد و حرفه ای بودن شما را نشان دهد ؛ سایت های ریسپانسیو از نظر کاربران بسیار پرطرفدار می باشد.

  • بهینه سازی کوئری های سئو

با بهینه شدن کوئری های سئو امروزه موتورهای جستجو سایت هایی که قابلیت ریسپانسو دارند را در رتبه های بالاتری قرار می دهند.

  • ممانعت از تولید محتوای تکراری

در صورتی که شما ناچار باشید ، برای هر ابزار یک url مختلف بسازید ، محتوای سایت شما از نظر ربات های گوگل تکراری تلقی می شود و همین امر باعث کاهش رتبه شما در موتورهای جستجو می شود.

هزینه طراحی سایت ریسپانسیو چقدر می باشد ؟

هزینه طراحی سایت ریسپانسیو با توجه به انتظارات مشتری و خواسته او مشخص می شود.