همه چیز درباره طراحی کاتالوگ

طراحی کاتالوگ ، به دو بخش صنعتی و تبلیغاتی تقسیم می شود ، بیشترین استفاده از کاتالوگ برای بازاریابی و فروش می باشد ، باید گفت کاتالوگ یک وسیله تبلیغاتی و ارتباطی است که اطلاعاتی ؛ همچون تاریخچه شرکت ، سیاستگذاری های کاری و غیره می پردازد ، همچنین در صورتی که محصول محور باشد ، اقدام به معرفی محصولات کرده و در صورتی که خدمات محور باشد ، خدمات خود را معرفی می کند ؛ یک کاتالوگ حرفه ای و زیبا ، معمولاً در قالبی شکیل و جذاب از نظر چاپ و طراحی ارائه می گردد تا تاثیر بسزایی بر روی مخاطب بگذارد. ( سئو سایت )

طراحی گرافیکی در کاتالوگ ، از اهمیت بسزایی برخوردار می باشد ؛ چرا که یک کاتالوگ حرفه ای و زیبا که تمام اجزاء آن مطابق استانداردهای بین المللی گرافیک طراحی شده باشد ؛ باعث افزایش میل مخاطب برای بازرسی و بررسی آن می شود.

خلق یک طراحی موفق کاتالوگ

کاتالوگ ها ، بخشی از اقدامات بازاریابی بسیاری از شرکت ها می باشند که همیشه در همه جا ، حاضر بوده و یکی از قدرتمندترین ابزار معرفی محصولات و خدمات به شمار می آیند.

ما از طریق پست ، کاتالوگ ها را دریافت می کنیم یا در مسیرمان ، آن ها را از فروشگاه خریداری می کنیم ؛ حتی گاهی آن ها در بسته بندی هایی به دست ما می رسند و به ما این امکان را می دهند تا بعد از فروش اولیه ، آن ها را دنبال کرده و خریداری نماییم ؛ بیشتر اوقات ، کاتالوگ ها همه جا دیده می شوند ، روی پیشخوان با صفحات پاره و کهنه پیدا می شوند که در آن ها ، محصولات مورد علاقه ، دورشان خط کشیده شده یا علامت گذاری شده اند.

ولی هر کاتالوگی که ما دریافت می کنیم ، برای مدت طولانی مورد استفاده قرار نمی گیرد ؛ به بعضی از آن ها تنها یک نگاه اجمالی می اندازیم ؛ ولی بعضی دیگر از آن ها قبل از اینکه به سطل زباله انداخته شوند ، برای مدت زیادی مورد استفاده قرار می گیرند.

اینکه کاتالوگ ها در همه جا پیدا می شوند ، بدان معنا نیست که هر مشتری بالقوه ای که کاتالوگ را دریافت می کند ؛ اوقات با ارزش خود را صرف آن می کند به خصوص اگر آن کاتالوگ کسل کننده بوده و فاقد مسیر و جهت باشد.

طراحی کاتالوگ

طراحی کاتالوگ ، مهم است.

طرحی که بتواند توجه را جلب کند ، دارای طرح هوشمندانه ای باشد ، تصاویر و سازماندهی های جذاب در آن استفاده شده باشد ، اساس یک طراحی خوب برای کاتالوگ را تشکیل می دهند.

اینکه در واقع ، صنایع مختلف ، معمولاً به دستاوردهای مختلفی نیاز دارند. یک کاتالوگ مربوط به یک فروشگاه بزرگ کالاهای ورزشی بوکس ، بسیار متفاوت با کاتالوگ یک ساعت سازی معمولی می باشد ؛ قبل از اینکه عمیق تر به بررسی موضوع بپردازید ، این مطالب را در نظر بگیرید ؛ چون در دنیای طراحی کاتالوگ ، نمی توان تنها از یک شیوه استفاده کرد.

اصول طراحي کاتالوگ حرفه ای به شرح ذیل می باشد :

برای طراحی کاتالوگ حرفه ای ، بهتر است فرد اصول اولیه و پایه آن را که به استاندارد بین المللی تبدیل شده است ، رعایت کند.

در ابتدای کاتالوگ ، باید نام شرکت یا برند معرفی گردد و در ادامه نسبت به تاریخچه آن زمان تاسیس اشاره شود.

زمانی که شما در کاتالوگ از امتیازات و گواهینامه های در کاتالوگ استفاده کنید ؛ باعث ارزشگذاری مناسب در ذهن مخاطب می شود.

پس از این موارد جدیدترین خدمات یا محصولات ذکر می گردد که درصد بیشتر مخاطبان آن صفحه را مشاهده می کنند و باقی محصولات به شکل مختصر و مفید بهتر است ، توضیح داده شود و در پایان راه های ارتباطی ذکر گردد.

در یک کاتالوگ خوب باید موارد ذیل رعایت گردد :

بیان خلاصه ای از نام شرکت یا پزشک و فعالیت های او در شروع مبحث کاتالوگ

 • معرفی امتیازات و رتبه های تولید
 • معرفی هر چه بیشتر بهترین محصول و خدمات
 • دادن اطلاعات و راهنمایی های صحیح و بیان وجه تمایز آن محصول یا خدمات نسبت به محصول و خدمات مشابه
 • وجود تصاویر و محتوای خوب در کاتالوگ که باعث تصمیم گیری بهتر مخاطب می شود.
 • به این نکته توجه کنید که کاتالوگ دید مقایسه ای در بین مخاطبین ایجاد می کند ؛ به این صورت که مخاطب از بین چند محصول یا خدمات ارائه شده آن که کیفیت ، کارایی ، استحکام و ماندگار و از همه مهم تر هزینه برنامه ریزی شده برای خرید یا پرداخت و غیره ، بتواند آن که با شرایط او سازگار تر است را انتخاب کند.
 • با درج آدرس ، شماره تلفن و غیره بتوان شناخت بیشتری برای مخاطب فراهم نمود.

از ویژگی های یک طراحي کاتالوگ خوب ، می توان به موارد ذیل اشاره نمود :

 • قابل حمل باشد تا بتوان در اوقات فراغت آن را مطالعه نمود.
 • از هر نوع اضافه گویی و توضیحات بیش از حد در کاتالوگ پرهیز شود.
 • به راحتی بتوان بدون واسطه با پیام گیر ارتباط برقرار کرد.
 • برای شناخت بیشتر مخاطب بهتر است ، تصویر و متن با هم ترکیب شوند.
 • جهت فرصت داشتن برای مطالعه ، انتخاب دقیق و سنجیده را برای مخاطب مهیا کنید.
 • کاتالوگ ها به دلیل موارد فوق از تراکت و پوستر فراتر و سنجیده تر عمل می کند.

طراحی کاتالوگ

مراحل و اصول طراحي کاتالوگ

در شرکت آلمانت ، تمامی فعالیت ها با یک برنامه ریزی دقیق و با استفاده از خلاقانه ترین ایده ها انجام می گیرد ؛ در این بخش از مقاله می خواهیم به مراحل طراحی کاتالوگ به پردازیم.

 • بررسی نیاز مشتری

از مهم ترین موارد در طراحی این است که طراح بداند مشتری چه خواسته هایی از طراحی کاتالوگ دارد ؛ به همین منظور در جلسه معارفه ، تمامی اطلاعات اعم از مشخصات ، کاربردها ، رقابت محصولات ، خدمات و غیره را دریافت می نماییم و همچنین ، با سوالاتی که از مشتری پرسیده می شود ؛ سعی می کنیم اطلاعاتی در رابطه با سلیقه و انتظارات مشتری کسب کنیم.

همچنین ، طراح کاتالوگ برای به دست آوردن سلیقه مشتری می تواند نمونه کارهای قبلی را به او نشان دهد تا بتواند تا بر حسب سلیقه مشتری بتواند بهترین کاتالوگ را طراحی نموده و به مشتری ارائه کند.

 • ایده پردازی در طراحي کاتالوگ

از اصولی ترین مراحل در طراحی کاتالوگ ایده پردازی می باشد ، ایده پردازی برای طراحي كاتالوگ مشتری از همان سوالات و اطلاعات به دست آمده در جلسه معارفه سرچشمه می گیرد.

 • اتود زدن طرح کاتالوگ

در این مراحله تمامی ایده های به صورت دستی بر روی کاغذ پیاده سازی شده و پس از بررسی دقیق تر ایده ها طراح آن را بر روی نرم افزار طراحی گرافیک پیاده سازی می کند ؛ پس از پیاده سازی طرح اولیه برای بررسی های بیشتر برای مشتری ارسال می شود تا مشتری بتواند ویرایشات مورد نظر خود را در آن اعمال کند تا کاتالوگ مورد نظرش طراحی شود.

 • اخذ تاییدیه از مشتری

در این مرحله طرح نهایی کاتالوگ طراحی و آماده شده و پس از آن برای مشتری ارسال می شود.

 

 

طراحی کاتالوگ

 

تاثیر انتخاب رنگ ها در طراحي کاتالوگ

یک طراح کاتالوگ حرفه ای و ماهر ، باید به این امر توجه کند که انتخاب رنگ تاثیر به سزایی در طراحی و جلب توجه مشتریان دارد ؛ زمانی که طراح به طور صحیح رنگ مورد نظر برای کاتالوگ را انتخاب کند ، می تواند بر روی روانشناسی فرد تاثیر مثبت بگذارد ، همچنین بهتر است بدانید که با انتخاب درست رنگ می توان یک پل ارتباطی بین مصرف کننده با محصولات یا خدمات ارائه شده ، ایجاد می کند که نقش بسزایی در باقی ماندن برند و محصول در ناخودآگاه افراد دارد.

رنگ های تفاسیر مختلفی دارند ؛ مانند سن ، ملیت ، علاقه و غیره که در طراحی کاتالوگ ، طراح باید به ان توجه ویژه ای نشان دهد ؛ تیم حرفه ای آلمانت با تسلط کامل به روانشناسی رنگ ها و تاثیر آن بر رو مخاطبین بازار شما عزیزان را برای داشتن یک کاتالوگ زیبا راهنمایی می کند.

برای مشاوره و ثبت سفارش می توانید از طریق شماره هایی که در سایت وجود دارد ، تماس بگیرید.

در طراحي کاتالوگ به موراد ذیل دقت کنید :

برای اینکه کاتالوگ زیبایی داشته باشید ، اشتباهاتی را که در ادامه مطلب توضیح داده می شود ، انجام ندهید.

 1. سعی کنید از قالب های آماده ای که در اینترنت وجود دارد ، زیاد استفاده نکنید ؛ یکی از رایج ترین اشتباهات طراحان تازه کار استفاده بیش از اندازه از لی اوت های استوک در اینترنت است.
 2. از قرار دادن مطالب زیاد در یک صفحه از کاتالوگ پرهیز کنید ، بخصوص که در ان صفحه تصویر و بک گراند رنگی هم داشته باشد ، انجام این اشتباه باعث خسته شدن فرد از نگاه کردن به کاتالوگ می شود.
 3. از تصاویر زیاد در یک صفحه استفاده نکنید ، قرار دادن متن یا تصاویر زیاد با بک گراند رنگی به اصالت کار لطمه وارد می کند.
 4. عدم رعایت حاشیه امن برای تصاویر و مطالب در کاتالوگ می باشد که باعث از بین رفتن بخش از آن ها هنگام برش یا صحافی می شود.
 5. سعی کنید در تمامی آیتم ها و المان های کاتالوگ توازن را ایجاد کنید و از فونت های بزرگ و نامناسب استفاده نکنید.
 6. عدم استفاده از طراحی شلوغ و در جلد کاتالوگ که در بازدید کننده از کاتالوگ تاثیر منفی ایجاد می کند.

انتخاب بهترین شرکت طراحي کاتالوگ

باید بگوییم بسیاری از کارفرمایان برای معرفی حرفه و تخصص خود می خواهند از کاتالوگ استفاده کنند ، اما باید بدانند که نوع طراحی و قرار دادن مطالب در آن بسیار حائز اهمیت می باشد ؛ به همین علت بهتر است به بهترین شرکت طراحی کاتولوگ مراجعه کنند.

 1. برای انتخاب یک فرد یا شرکت کارفرما می تواند از دوستان و آشنایان خود پرس و جو کند یا در گوگل جستجو نمایید.
 2. پس از تهیه لیستی از بهترین شرکت ها و افراد در طراحی کاتالوگ درباره آن ها تحقیق کرده و شهرت آن ها را بررسی کند.
 3. سپس برای مشاوره و غیره به بهترین شرکت مراجعه کرده و نمونه کارهای آن ها را مشاهده کنند.
 4. حتما به این نکته مهم توجه کنید که در صورت امکان میزان رضایت مشتریان آن ها را بررسی کنید.
 5. در جلسه ملاقات حتما تمامی انتظارات خود را از طراحی کاتالوگ به مسئول شرکت بگویید تا او بتواند به درستی شما را راهنمایی کند و بهترین کاتالوگ را برای شما طراحی نماید.
 6. به این نکته مهم توجه داشته باشید که طراحی کاتالوگ ، به گونه ای باشد که فرد را جذب کند ؛ پس حتما با راهنمایی هایی که به شما می شود ، دقت کنید.
 7. کارفرما همچنین بهتر است ، بداند که صرفا به خاطر هزینه کمتر به هر شرکت یا فردی اطمینان نکرده و ابتدا درباره آن ها تحقیق کند و پس از آن به آن ها مراجعه نماید.

قیمت طراحی کاتالوگ حرفه ای چقدر می باشد ؟

برای کسب آگاهی بیشتر درباره هزینه طراحی کاتالوگ حرفه ای ابتدا با دادن اطلاعات مفید قیمت را از تیم حرفه ای آلمانت جویا شوید.