تولید محتوا پزشکی

تولید محتوای پزشکی به صورت حرفه ای در واقع مطلب، فیلم یا عکس بهینه شده طبق اصول سئو می باشد که در راستای معرفی برند یا همان پزشک مورد نطر ارائه می شود. از مهم ترین هدف های تولید محتوا پزشکی جذب مخاطب و کاربر بیشتر و افزایش مراجعه کننده به پزشک آن می باشد. در ادامه با روشهای تولید محتوا ارزشمند آشنا خواهید شد.

 

تولید محتوا پزشکی

 

تولید محتوا پزشکی یعنی چه؟

به طور کلی منظور از تولید محتوا شامل کلیه مطالب، مقاله ها، عکس یا اینفوگرافیک ها، فایل، ویدیو و غیره می باشد که در  شبکه های مجازی یا رسانه ها درج می شود . معمولا تولید محتوا پزشکی بسیار سخت تر از سایر مباحث بوده و به دلیل حساس بودن این حوزه نباید از افراد غیر متخصص کمک گرفته شود. چرا که شرح بیماری، تصویر، ویدیو یا ارائه مطلب باید به گونه ای باشد که منشا علمی داشته و  با ارائه نمونه باشد تا اعتماد مخاطب جلب شود. همچنین باید در نظر داشت که تولید محتوا در زمینه مدیکال باید به قدری جذاب، کارآمد، منحصر به فرد و جدید باشد تا نیاز کاربر برطرف شود.

چند نوع تولید محتوا پزشکی داریم؟

به طور کلی در حوزه پزشکی دارای چند نوع روش تولید محتوا هستیم که شامل موارد زیرهستند:

 • تولید محتوای متنی (تظیم مقاله و مطلب) برای سایت یا درج در شبکه های اجتماعی
 • تولید محتوای تصویری از جمله تهیه عکس
 • تولید محتوا پزشکی برای اینستاگرام و سایت (ویدیو)
 • ارائه پادکست ها و فایل های صوتی

هدف از تولید محتوا برای پزشک چیست؟

امروزه به سمت دنیایی می رویم که تقریبا بخش عمده آن به دیجیتال مارکتینگ مربوط میشود. در حوزه پزشکی و مدیکال نیز تولید محتوا با هدف های بلند مدت و گوناگونی انجام می شود که این موارد شامل:

 • برند سازی و شناخته شدن یک پزشک در دنیای مجازی
 • برطرف کردن نیاز فوری کاربران
 • افزایش مراجعه کننده جدید و بیشتر به پزشک
 • اعتماد سازی
 • تبدیل کاربر به یک مراجعه کننده دائمی

ویژگی های یک تولید محتوا پزشکی خوب چیست؟

یک تولید محتوای خوب و حرفه ای که از کیفیت بالایی برخوردار باشد، باید دارای زبان ساده و شفاف ، قابل استناد، بی طرف، کاربردی و منحصر به فرد از سایر رقبا باشد. البته که با توجه به پیشرفت شبکه های مجازی و سایتها کسی که تولید محتوا پزشکی می کند باید بداند متناسب و همگام با الگوریتم های روز دنیا پیش رفته و از آنها پیروی کند.

مراحل تولید محتوا پزشکی چیست؟

برای تولید محتوای پزشکی باید چندین مراحل اصلی را پشت سر بگذاریم:

 • برنامه ریزی دقیق: تفاوتی ندارد که شما میخواهید محتوا را در شبکه های مجازی از جمله اینستاگرام یا وب سایت منتشر کنید، اولین قدم این است که یک برنامه هدفمند برای خود تهیه کرده و کلمات کلیدی مورد نظر را استخراج کنید.
 • ایده: ایده داشته باشید و به مسائل تکراری نپردازید.
 • تعیین مخاطب: باید دریابید که مخاطبان شما که به سراغ محتوای پزشکی می آیند چه کسانی هستند؟
 • انتخاب سبک: سبک نوشتاری شما باید به گونه ای باشد که عوام مردم بتوانند آن را خوانده یا درک کنند. برای مثال استفاده از لغت های سخت خارجی در محتوای پزشکی معمولا برای مردم نامفهوم است.
 • انتخاب و شناسایی منابع: شما نمی توانید برای تولید محتوا پزشکی یک منبع غیر معتبر یا تکراری را انتخاب کنید؛ از آنجایی که محتوای شما مباحث پزشکی است، بهترین راه این است که از پزشک یا سایت های معتبر با مقالات تائید شده استفاده کنید.
 • ایجاد تناسب: تناسب محتوایی یکی از مهمترین مباحث درج محتوا می باشد. برای مثال شما باید بدانید چه نوع محتوایی مناسب سایت و چه نوع محتوایی برای شبکه های اجتماعی کاربردی تر است و از نتایج بهتری برخوردار خواهد بود.
 • سلیقه و خلاقیت: خلاقیت و داشتن سلیقه یکی از مهم ترین مشخصه های تولید محتوا به شمار می رود که برای پیاده سازی آن از ظاهر، محتوای جذاب و یک نوآوری استفاده نمود.

چگونه محتوای پزشکی ارزشمند داشته باشیم؟

برای داشتن یک محتوا پزشکی خوب و حرفه ای در مرحله اول می بایست کیفیت و میزان ارزشمند بودن آن را در نظر گرفت؛ اینکه این محتوا چقدر ارزشمند است و از چه بار علمی برخوردار است؟ همچنین از مرتبط بودن محتوایی که ارائه داده می شود اطمینان حاصل کنید. ( یعنی ارتباط میان درخواست کاربر و محتوا پزشکی ارائه شده از جانب شما)

در ادامه از مباحث مهمی که باعث با کیفیت بودن تولید محتوا پزشکی می شود، می توان به بروز بودن یا به اصطلاح آپدیت بودن آن اشاره کرد. این موضوع به این معناست که محتوایی که ارائه می شود در اثر تحقیق های گسترده تر به روز شده.

لازم به ذکر است که محتوای با کیفیت ، نباید خیلی طولانی یا کوتاه باشد که یا کاربر را خسته کند و یا محتوا را نصفه رها شده باشد. علاوه بر آن از شفافیت بالا برخوردار بوده تا مطلب نامفهوم باقی نماند.

نظارت پزشک بر محتوای تولید شده

می دانیم که تولید محتوا برعهده تیم تولید محتوا یا ادمین شبکه های مجازی و یا وبسایتها است. اما از آنجایی که این افراد تخصص لازم در حوزه پزشکی ندارند، می بایست با استفاده از توضیحات و مطالب ارائه شده از جانب پزشک تولید محتوا انجام داده و نظر پزشک را بپرسند. بنابراین نظارت و توضیحات پزشک باعث می شود مطلبی یونیک، براساس علم و در قالب اصول ارائه شود.

نتیجه گیری

با توجه به شرایط امروزی دنیا، دیجیتال مارکتینگ و برند سازی دیجیتال از اصلی ترین دلایل تولید محتوا پزشکی به شمار می روند. تیم تولید محتوا می توانند با بررسی مقالات قبلی، ترجمه آنها، تصویر، ویدیو یا پادکست های مربوط به پزشک متخصص و با استفاده از دانش و مهارتی که دارند تولید محتوای هدفمند و با ارزش انجام دهند.

 

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
چاپ صفحه